Leona Woods

Leona Woods
Narození9. srpna 1919
La Grange
Úmrtí10. listopadu 1986 (ve věku 67 let)
Santa Monica
Alma materChicagská univerzita (do 1943)
Lyons Township High School
PracovištěNewyorská univerzita
University of Colorado at Boulder
Kalifornská univerzita v Los Angeles
Oborfyzika
Známý díkyprojekt Manhattan
Oceněníčlen American Physical Society
Manžel(ka)John Marshall, Willard Libby
RodičeWeightstill Arno Woods, Mary Leona Holderness Woods
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Leona Harriet Woods (9. srpna 1919 – 10. listopadu 1986), později známá jako Leona Woods Marshall a Leona Marshall Libby, byla americká fyzička, která se podílela na vzniku prvního jaderného reaktoru a první atomové bomby.

Ve 23 letech se jako nejmladší a jediná žena podílela na vzniku prvního jaderného reaktoru na světě, zvaného Chicago Pile-1, v projektu vedeném Enrico Fermim. Woods konkretně přispěla k vývoji Geigerových počítačů používaných pro měření radiace během experimentů. Spolupracovala s Fermim na projektu Manhattan.

Po válce se stala stipendistkou Fermiho Institutu pro jaderná studia na Chicagské univerzitě. Později pracovala v Princetonu, New Jersey, v Brookhaven National Laboratory a na univerzitě v New Yorku, kde se v roce 1962 stala profesorkou. Její výzkum zahrnoval fyziku částic, astrofyziku a kosmologii. V roce 1966 se po rozvodu znovu provdala za nositele Nobelovy ceny Willarda Libbyho. Stala se profesorkou na universitě v Coloradu a pracovala pro RAND Corporation. V pozdějším životě se věnovala ekologii a problematice životního prostředí. Vymyslela metodu studia klimatických změn pomocí poměru izotopů v letokruzích stromů. Byla silným zastáncem ozařování potravin jako prostředku pro hubení škodlivých bakterií.


Developed by StudentB